Tarihçe

Georg Fischer; kökleri Johann Conrad Fischer'in temelini atmış olduğu 200 yılı aşkın bir döneme tekabül eden başarı dolu uzun geçmişiyle gurur duymaktadır. 1802 yılında küçük bir bakır izabe ve yeni alaşımlar için geliştirme çalışmalarının gerçekleştirildiği bir tesis olarak faaliyetlerine başlayan şirket günümüzde küresel bir endüstri şirketi haline gelmiştir. 19. yüzyılın sonuna doğru şirket ilk olarak dökme demir ek parçalar üretmeye başlayarak, günümüzdeki GF Piping Systems (Boru Sistemleri) bölümünü kurmuştur. Bugün sıvıların ve gazların güvenli ve güvenilir bir şekilde taşınmasını sağlayan piyasanın önde gelen tedarikçilerinden biridir. Sürekli değişimlere rağmen, inovasyon gücü ve müşteri odaklılık; GF Piping Systems'in bugüne kadar tanımlayıcı değerleri olmuştur.

Geçmiş

1965 yılında kurulan Hakan Plastik, Türkiye’de sesiz boruyu ilk üreten firma olarak büyük başarılara imza atmış, kuruluşundan beri gelişime ve değişime verdiği önemi ürün ve hizmetlerine de yansıtmıştır. 2013 yılında GF tarafından satın alındıktan sonra da GF Hakan Plastik markası ile plastik boru sektöründe hem iç pazarda hem de ihracat alanında çalışmalarına devam etmektedir.

GF Hakan Plastik Çerkezköy ve Urfa’da iki üretim tesisine sahiptir.  GF bünyesine katılım ile birlikte tüm dünyada geçerli olan global GF ürün ve süreç standartları uygulanmaya başlanmıştır.GF Hakan Plastik, plastik boru sektöründe üstyapı, altyapı ve tarımsal sulama alanlarında faaliyet göstermektedir. 70’den fazla ülkeye ihracat yapan firma Türkiye içinde 7 bölge müdürlüğüne sahiptir.  GF Hakan Plastik İstanbul Sanayi Odası verilerine göre Türkiye'nin en büyük  500 sanayi kuruluşundan biridir.

Sizi zaman yolculuğuna davet ediyoruz. Kurumsal geçmişimizdeki en önemli dönüm noktalarını keşfedin.

2016'dan günümüze

2016

Joost Geginat, GF Piping Systems'in Başkanı olmuştur
GF Yönetim Kurulu Joost Geginat'ı GF Piping Systems'in yeni Başkanı olarak atamıştır. Mayıs ayında başlayan geçiş döneminden sonra, GF İcra Kurulunun üyesi olarak, Ağustos 2016 itibariyle geçerli olmak üzere GF Piping Systems'e başkanlık yapmaktadır.

GF Piping Systems Endonezya'nın lider boru şirketini satın almıştır
GF Piping Systems; PT Eurapipe Solutions Endonezya'yı satın aldığını açıkladı. Bu satın alma işlemi bu önemli ülkede daha fazla büyüme için eşsiz bir platform sunmaktadır. Cakarta'nın 80 kilometre doğusundaki Karawang'da yerleşik olan şirket; madencilik ve diğer su ile ilgili piyasa segmentlerinde lider pozisyona sahiptir.

GF Piping Systems, Çin'de iki şirket satın almıştır

GF Piping Systems and Lingyun Industrial Co. arasında yüzde 50/50 pay ile kurulan ortak girişim olan Chinaust Group; Çin'de iki şirket satın aldığını açıklamıştır: Shuchang Auto Part Co. Ltd ve Lingyun Jingran Gas Valve Co. Ltd. Her iki şirket de yıllardır Chinaust Group'un güvenilir tedarikçileridir. Ürünleri; Chinaust'un tedarik zincirini ideal bir şekilde tamamlamaktadır ve rekabet gücünü arttırmaktadır.

2011 - 2015

2015

KraussMaffei' den rekor kıran makine
Schaffhausen İsviçre'de yerleşik olan GF Piping Systems, KraussMaffei'den satın almış olduğu MXH 3200 – 101.000/101.000 'i devreye almıştır. Kelepçeleme kuvveti ve kütle ağırlığı açısından İsviçre'de montajı yapılan gelmiş geçmiş en büyük enjeksiyon kalıplama makinesi olan bu makine 500 mm çapa kadar geniş hacimli boru donatılarını imal etmektedir.

En büyük yolcu gemileri için büyük sipariş
GF Piping Systems; lider gemi üretim şirketi STX Fransa'dan toplam tutarı 15 milyon Euro'dan fazla olan önemli bir sipariş almıştır.
 
Güçlü Bir Etki

GF Piping Systems; entegre pnömatik aktüatör ile 604/605 tip yeni diyaframlı vanayı kapsamlı ürün serisine eklemiştir. Bu üstün özellikli ürün kompakt tasarımı ve ekonomik fiyat-performans oranı için en iyi akış performansını bir arada sunmaktadır.

2014

Komple plastik mahfazalı Kompakt Basınç Düzenleme Vanası
GF Piping Systems; yeni komple plastik Basınç Düzenleme Vanasını kapsamlı ürün serisi ilave etmiştir. Kompakt tasarımı; vananın sınırlı mekanlarda dahi uygun bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Sürekli sıcaklık genleşme katsayıları nedeniyle, bu en son teknoloji vana, uzun süreli iyi davranışlara sahiptir ve sıkılaştırma veya düzenleme olmaksızın kalıcı stabiliteyi garanti etmektedir.

GF, 2014 Tedarik Zinciri Yönetim Ödülünü kazanmıştır
GF Piping Systems Frankfurt am Main (Almanya)'daki uzmanlaşılmış uluslararası Tedarik Zinciri Kongresinde muhteşem uçtan uca tedarik zinciri çözümü sayesinde 2014 Tedarik Zinciri Yönetim Ödülünü kazanmıştır. Jüri; bölümün tedarik zinciri yönetimine istinaden müşteriler için geliştirilen yenilikçi hizmetler arasında seçim yapmıştır.

İlk GF Su Teknolojisi Zirvesi

İlk GF Su Teknolojisi Zirvesi, ABD, Hollanda, İsrail, Fransa ve Almanya gibi pek çok ülkeden 50 uzmanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Zirvede tuz giderme, nano-teknolojiler ve mobil su arıtmaya odaklanılmıştır. Zirve; su arıtma ve iletim teknolojilerine ilişkin olarak disiplinler arası fikir alışverişi için mükemmel bir platform sunmaktadır.

2013

Türkiye'nin plastik boru sistemleri alanında piyasa lideri olan Hakan Plastik A.Ş.'nin satın alınması
GF Piping Systems; Çerkezköy (İstanbul, Türkiye)'deki Hakan Plastik'in kalan hisselerini satın alma opsiyonu ile birlikte şirketin çoğunluk hisselerini satın almıştır. Hakan Plastik Türkiye, Orta Doğu ve Doğu Avrupa'da yapı teknolojisi ve su altyapısı piyasalarında lider plastik boru sistemleri tedarikçisidir. GF Piping Systems ve Hakan Plastik birlikte tüm bölgede daha fazla büyüme için eşsiz bir platforma sahiptir.

Büyük boyutlar için inovasyonlar

Modüler sistem sayesinde GF Piping Systems; üstün modülarite ve esneklik ile 2000'e kadar gaz, su ve endüstriyel uygulamada büyük PE boru tesisatları için bir ürün serisi geliştirmiştir. Fonksiyonel tasarım ve bileşen uyumlululuğu, sahada tesisatların kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

GF markasının yeniden konumlandırılması
Georg Fischer; tek, müşteri odaklı bir şirket olarak yeni kurumsal kimliğini yeniden konumlandırmıştır. Bölümler tek bir GF markası altında yapılandırılmıştır.

2012

PE boru sistemlerinin ABD'deki piyasa lideri olan IPP'nin satın alınması
Georg Fischer’in Dallas, Teksas (ABD)'deki Independent Pipe Products Inc. (IPP)'yi satın alması, GF Piping Systems’ in ABD'deki su altyapısı piyasasındaki konumunu güçlendirmiştir. IPP, ABD'nin önde gelen büyük boyutlu polietilen boru ve donatı imalatçısıdır.

561/562 çek valflar için İnovasyon Ödülü
Frankfurt am Main'daki ACHEMA 2012 ticaret fuarında kimya, ecza ve proses teknolojisi endüstrilerindeki en yenilikçi ürünler, ekipmanlar ve prosesler için ödüller verilmiştir. Uzmanlardan oluşan bir jüri; yeni nesil çek valflar için ''Valflar/Contalar/Borular/Donatılar'' kategorisinde ödül vermiştir.

Caritas ile Temiz Su ortaklığı
Georg Fischer Corporation ve Caritas Switzerland içme suyu projelerinde işbirliği yapma konusunda mutabakata varmışlardır. Georg Fischer Temiz Su Vakfı 10. yıldönümünü kutlamak için 1 milyon CHF tutarında bağış yapmıştır. Bu fonlar ile Caritas 2015 yılına kadar  en az 35,000 kişiye sürdürülebilir bir şekilde iyileştirilmiş temiz içme suyu erişimi sağlayacaktır.

2011

ABD'de endüstriyel PVC boru sistemleri piyasasında lider olan Harvel Plastics'in satın alınması
Georg Fischer ABD'de endüstriyel boru sistemleri piyasasında lider olan Harvel Plastics'i satın almıştır ve GF Piping Systems'i genişletmeye yönelik küresel stratejisini uygulamak için aktif bir şekilde bir adım daha atmıştır. Şirket endüstriyel uygulamalar özellikle de su arıtmada lider polivinil (PVC) ve klorinli polivinil (C-PVC) boruları tedarikçisidir.

Haining, Çin'de yeni üretim tesisi

GF Piping Systems on üretim tesisi ve AR&GE tesisleri ile Çin'de zaten güçlü bir konuma sahiptir. Ekim 2011'de yüzde 50/50 pay ile GF Piping Systems and Lingyun Industrial Corp. tarafından kurulan Chinaust, Şangay yakınlarındaki Haining'de yeni bir üretim tesisi açmıştır. Tesis 19,000 m2 alanda kurulmuştur ve tesiste gaz ve su dağıtımı için polietilen borular ve 3.5 m çapında su boruları üretilmektedir.

Schaffhausen'de yeni lojistik deposu
Georg Fischer, Schaffhausen tesisinde yeni bir lojistik deposu inşa etmek için 5.2 milyon CHF tutarında yatırım yapmıştır. Yalnızca sekiz aylık inşaat çalışmalarından sonra, GF Piping Systems Eylül 2011'de en son teknoloji ile donatılmış depoyu kullanmaya başlamıştır. Toplamda 11,500 m2'den fazla alanda kurulu olan ve yaklaşık olarak 15,000 palet yeri olan depo 3,500'den farklı ürünü depolama kapasitesine sahiptir. On ek işi imkanı yaratılmıştır.

2006 - 2010

2010

Yeni nesil diyaframlı vanalar
Georg Fischer yeni nesil diyaframlı vanaları lanse etmiştir. Optimize edilmiş, türbülanssız akış kontörü sayesinde ortalama % 100 daha fazla akış akış elde edilebilir. Ayrıca merkezi, korozyona karşı dayanıklı plastik diş ve yumuşak geçişli yuvarlatılmış kontorlar; aşınma ve gürültü iletimini azaltır.

GF Piping Systems Çin'deki stratejik olmayan işletmesini satmıştır
GF Piping Systems, Central Plastics Tianjin Ltd'yi satmıştır. Yaklaşık olarak 4 milyon USD gelir elde eden şirket mevcut yönetim tarafından devralanmıştır.

Özel borulardaki çevre dostu alg bioreaktörler için uluslararası ödül
Gold SolVin 2010 Ödülü GF Piping Systems'e verilmiştir. Georg Fischer Corporation'a bağlı olan grup, yarı saydam plastikten üretilen yeni geliştirilmiş boru sistemi ile bu uluslararası inovasyon ödülünü almaya hak kazanmıştır. Alg yetiştirmek için bioreaktör olarak kullanıldığında, biyokütle ve biyoyakıtlar elde edilebilir. Bir diğer avantajı ise bu organizmaların zararlı CO2'yi önlemesidir.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Çin'de yeni bir tesisi açılışı gerçekleştirmiştir
GF Piping Systems'in Çin'deki onuncu üretim tesisinde üretime başlanmıştır ve Georg Fischer'in Çin piyasasındaki pozisyonu daha da güçlenmiştir. Modern üretim teknolojisi kullanan GF Piping Systems komple plastik boru sistemleri imal etmektedir. Çin piyasasındaki müşterilere özel olarak geliştirilmiş, eşsiz İsviçre kalitesi ve yerel eğitim sunulmaktadır. Pekin'deki yeni üretim tesisinin resmi açılığı İsviçre Konfederasyonu Başkanı Doris Leuthard 'ın katılımı ile yapılmıştır.

2009

Hindistan'da yeni üretim tesisi
4 Kasım 2009 tarihinde GF Piping Systems Ratnagiri (Hindistan)'da yeni bir tesis açmıştır. Endüstriyel şirket Mumbai'nin 300 km güneyinde yer alan liman şehrinde bu tamamıyla yeni fabrikayı inşa etmek için birkaç milyon İsviçre Frankı yatırım yapmıştır. 50,000 m2'lik alanda yerleşik olan tesiste temel olarak Hindistan'ın gaz şebekesinin genişletilmesine yönelik ürünler imal edilmektedir.

2008

Mikroelektronik sektöründe büyüme
1 Ocak 2008 tarihi itibariyle GF Piping Systems, Simona'nın Ettenheim (Almanya)'da birlikte kurmuş oldukları ortak girişim şirketi Georg Fischer SIMONA Fluorpolymer Products GmbH'deki % 50 payını satın almıştır. Bu, GF Piping Systems'in mikroelektronik sektörüne boru sistemleri tedarik etmedeki pozisyonunu güçlendirmiştir.

JRG Gunzenhauser'in satın alınması

Georg Fischer AG; Sissach (İsviçre)'deki JRG Gunzenhauser AG'nin tüm sermaye hisselerini satın almıştır. JRG, Avrupa'nın önde gelen evsel ve ısıtma suyu tedarik sistemleri tedarikçisidir ve piyasadaki pozisyonu mükemmeldir ve temel olarak İsviçre, Güney Almanya ve Avusturya'da iyi organize olan dağıtım kanalları bulunmaktadır. JRG'nin satın alınması, GF Piping Systems için önemli bir stratejik adımdır ve yapı hizmetleri piyasasındaki pozisyonunu önemli ölçüde güçlendirmektedir.

Georg Fischer, Alfa Plastics Inc. şirketini satın alarak Kanada'daki pozisyonunu güçlendirmiştir
Georg Fischer AG, Brampton (Toronto), Ontario'daki Alfa Plastics Inc.'in ticari faaliyetlerini satın almıştır. Şirket su arıtma, kimyasal prosesler ve diğer endüstriyel uygulamalar için plastik borular, vanalar ve donatıların satışısında uzmanlaşmıştır. Alfa Plastics 20 yılı aşkın süredir GF Piping Systems ile çalışmaktadır ve Kanada'da önemli bir dağıtım partneridir. Şirket Georg Fischer Piping Systems Ltd. olarak yeniden adlandırılmıştır ve GF Piping Systems'in Kanada'daki faaliyetlerini yönetmekle sorumludur.

Schaffhausen'de dağıtım merkezi ve üretim tesisine yatırım
GF Piping Systems dağıtım ve üretim faaliyetlerinin kapsamını genişletmek için Schaffhausen'deki tesisine toplam 21 milyon CHF tutuarında yatırım yapmıştır. Yatırımlar artan talebi karşılamak, teslimat sıkıntılarını ortadan kaldırmak ve işletme proseslerini önemli ölçüde iyileştirmek için yapılmaktadır.

ABD'de piyasa lideri olan Central Plastics'in satın alınması
Georg Fischer, Shawnee, Oklahoma (ABD)'deki Central Plastics şirketini satın almıştır. Şirket Kuzey Amerika piyasasında gaz ve su tesisatları için önde gelen boru sistemleri tedarikçisidir. Central Plastics'in satın alınması, GF Piping Systems'in dünya çapında boru sistemleri tesisatlarındaki lider pozisyonunu güçlendirmesine ve Amerika'daki toplam cirosunu iki katına çıkartmasına imkan tanımıştır.

2007

Georg Fischer 50 yıllık plastik bilgi birikimiyle gurur duymaktadır
1957 yılında Georg Fischer plastik donatıların seri üretimine başlamıştır * bu şirketin geçmişinde bir dönüm noktasıdır. Bu başarının anısına GF Piping Systems ''50 Yıllık Plastik Bilgi Birikimi'' başlıklı 224- sayfalık bir yıldönümü kitapçığı yayınlamıştır.

2006

Temel yetkinliklere daha güçlü odaklanma
Sistematik olarak temel yetkinliklere odaklanma bağlamında, Georg Fischer, Singen (Almanya)'daki Georg Fischer Pipe Jointing Technology GmbH firmasını (ITW), Glenview (ABD)'deki Illinois Tool Works, Inc. firmasına satmıştır.

2000 - 2005

2005

Yeni Eğitim Merkezi kapılarını açtı
Personel ve müşteri eğitimindeki verimliliği arttırmak için, GF Piping Systems Schaffhausen'de bulunan genel merkezindeki yeni Eğitim Merkezine yaklaşık olarak 2 milyon CHF yatırım yapmıştır. Müşteriler, çalışanlar ve ziyaretçiler - uzmanların rehberliğinde - ürünler ve sistemler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilmekte ve aynı zamanda pratik eğitim alabilmektedir.

2004

Güçlü marka
Şirket markalama politikasını revize etmiştir ve yeni çekici bir kurumsal tasarım geliştirilmiştir. GF ticari markasının güçlendirilmesine vurgu yapılmıştır. Bu yeni politika bağlamında Piping Systems Grubu, GF Piping Systems adını almıştır.

2003

Gelecek odaklı yeniden yapılandırma programı uygulanmıştır
Georg Fischer karlılığı arttırmak ve net borcu azaltmak için kapsamlı bir yeniden yapılandırma programı uygulamaya başlamıştır. Üç ana işletme modernize edilmiştir. Avrupa'daki üretim tesisleri azaltılmıştır ve ana işletmeye ait olmayan faaliyetler ve iştirakler satılmıştır. Bu yeniden yapılandırma programı esnasında GF Piping Systems Bedford (İngiltere)'deki dökümhaneyi satmıştır ve Genoa (İtalya)'daki ve Huntingdon (İngiltere)'deki plastik tesisini kapatmıştır. PVC üretimi Schaffhausen (İsviçre)'ye transfer edilmiştir.

2002

Temiz oda üretimi alanında ortak girişim
GF Piping Systems, flüroplastik borular ve donatılar üretmek için Kirn (Almanya)'da yerleşik olan Simona AG ile yeni bir ortak girişim üretim şirketi kurduğunu açıklamıştır. Temiz oda koşulları altında en yüksek kalite standartlarına uygun bir şekilde yüksek saflıkta boru bileşenleri üretilmektedir.

2001

Piyasa segmentlerine odaklanma
İçme suyu ve ısıtma tesisatlarına yönelik olarak çok katmanlı kompozit sistem talebi tüm Avrupa'da hızla artmaktadır. Pipe Fittings Company Italia (Pfci)'nin satın alınması, Georg Fischer'in bu segmentte piyasadaki pozisyonunu güçlendirmeye yönelik önemli bir adımı temsil etmektedir. Gelecekte spesifik piyasa segmentlerine çok daha etkin bir şekilde odaklanma hedefi ile, iki şirket Kubota Corp., Osaka (Japonya) ve Georg Fischer AG, Schaffhausen (İsviçre); Georg Fischer'in ortam girişimdeki payını % 50'den % 81'e arttırma konusunda mutabakata varmışlardır. Şirketin unvanı Kubota George Fischer iken Georg Fischer olarak değiştirilmiştir.

2000

Başarılı ortak girişim
Georg Fischer; genel merkezi Sidney (Avustralya)'da bulunan Industrial Pipe Systems Company (IPS)'yi satın almıştır. Şirket Avustralya ve Çin'de gaz ve su sektörüne ürün tedarik etmektedir. Bu satın alma ile Georg Fischer, aynı zamanda 1987 yılında Çinli Lingyun Group ile birlikte eşit payla kurulan Chinaust unvanlı ortak girişimde yer alan IPS paylarının % 50'sini de devralmıştır.

1900 - 1999

1999

Çin'de daha fazla güçlenme ve genişleme
Georg Fischer'in 18 milyon CHF'den fazla yatırım yapmış olduğu, Pudong (Çin)'deki yeni bağlı şirketi; yapı hizmetleri, endüstriyel uygulamalar ve gaz ve su tesisatları için plastik boru sistemleri imal etmekte ve pazarlamaktadır. Georg Fischer, Omicron (İtalya)'yı devralarak Avrupa'da boru birleştirme teknolojisindeki piyasa lideri pozisyonunu güçlendirmiştir ve Asya ve Güney Amerika'da yeni iş fırsatları yakalamıştır. Aynı yıl Georg Fischer, TP markasının GF Piping Systems bünyesindeki başarısını arttırmak ve yeni piyasalara girmek için Tecno Plastic S.p.A. (İtalya)'yı satın almıştır.

1998

Büyüme
Alman plastik boru imalatçısı DEKA'nın devralanması, GF Piping Systems'in endüstriyel faaliyetlerini güçlendirmiştir. Bologna (İtalya)'daki Alprene Group'un çoğunluk hisselerine sahip olan Georg Fischer donatı serisini, dağıtım sistemlerine yönelik yenilikçi plastik sıkıştırma bağlantı elemanları serisi ile genişletmiştir. Subingen (İsviçre)'de Georg Fischer Wavin AG kurulmuştur. Şirket gaz ve su tesisatları için donatılar imal etmektedir.

1996

Kuzey Amerika'daki ilk üretim tesisi
Little Rock (ABD)'deki R&G Sloane Manufacturing Company'i satın alan ve George Fischer Sloane Inc.'i kuran Georg Fischer Kuzey Amerika'da ilk kez plastik donatı ve boru üretim tesisine sahip olmuştur.

1995

Kurumsal çevre yönetim sistemi
Kurumsal ölçekte çevre yönetim sistemi kurulmuştur. Temper dökme demir donatıların üretimi ve depolaması Singen'den Traisen (Avusturya)'ya transfer edilmiştir.

1987 - 1991

Yeniden yapılandırma projesi
Schaffhausen-Singen yeniden yapılandırma projesi kapsamında, dökümhane operasyonları Singen (Almanya)'da merkezileştirilmiştir, plastik boru sistemleri ise Schaffhausen (İsviçre)'de yoğunlaştırılmıştır. Şirketin sahibi olduğu gayrimenkuller de sistematik bir şekilde yenilenmiştir, yeni kullanımlar tahsis edilmiştir veya satış gerçekleştirilmiştir. Schaffhausen'de GF Piping Systems için bir dağıtım merkezi, plastik tesisi ve modern bir test laboratuvarı inşa edilmiştir.

1903

Trademark registered
The new GF trademark with its characteristic crosses representing stylized fittings is officially registered.

1987

Ölçüm ve kontrol
Georg Fischer; El Monte, Kaliforniya (ABD)'de Signet Scientific'i satın almıştır. Bu şirket akış ölçümü ve kontrolünde uzmanlaşmıştır ve bu alanda lider bir yenilikçidir. Signet ilk plastik paddlewheel sensörü 1969 yılında geliştirmiştir ve böylece endüstride bir standart oluşturmuştur.

1976

George Fischer Inc., Tustin kurulmuştur
Georg Fischer Inc.; Tustin, Kaliforniya (ABD)'de yerleşik olan Kuzey, Orta ve Güney Amerika piyasalarının ihtiyaçlarını karşılayan tüm boru sistemleri serisinin satışını gerçekleştiren bir şirkettir.

1971

Seewis'te üretime başlanmıştır
Seewis (İsviçre)'de Plastik Vana Tesisi açılmıştır.

1967

T.I.L. Genoa'da azınlık hissesi
T.I.L. Genoa; PVC ürünleri imal etmektedir ve beş yıl sonra 1972 yılında tamamen satın alınmıştır.

1966

Huntingdon'da üretime başlanmıştır
1966 yılında Huntingdon (İngiltere)'de George Fischer Plastics Ltd adında bir üretim tesisi daha açmıştır.

1963

Tangit geliştirilmiştir
Georg Fischer 1964 yılından beri Henkel tarafından üretilen PVC yapışkanı, Tangit'i geliştirmiştir.

1957

Plastics production begins
After four years of research, the first production facility for PVC and PE fittings is dedicated in Singen (Germany).

1933

Ticari marka tescili
Biçimlendirilmiş donatıları temsil eden haç özellikleri bulunan yeni GF ticari markası resmi olarak tescil ettirilmiştir.

1800 - 1899

1895

Singen'de tesis açılmıştır
Georg Fischer III (1864 – 1925) 1895'de Almanya'nın Singen şehrinde donatı fabrikası açmıştır. Fabrika; Schaffhausen yakınlarında ana işlerin bir şubesi olarak faaliyete başlamıştır. Aynı zamanda, şirketin sahibi olduğu ilk site Singen'de inşa edilmiştir.

1865

Erken pazarlama
Gazlı aydınlatma için 91 farklı model içeren ilk donatı katalogu yayınlanmıştır.

1864

Temper dökme demir donatıların üretim lansmanı
Georg Fischer I'in oğu ve Johann Conrad Fischer'in torunu Georg Fischer II (1834 - 1887) Schaffhausen işleri satın almıştır. 1864 yılında ticari olarak temper dökme demir donatıları (dökme boru konektörleri)'ni Avrupa'da üreten ilk kişidir.

1802

Schaffhausen'da şirketin temeli atılmıştır
3 Haziran 1802 yılında 29 yaşındaki Johann Conrad Fischer (1773 - 1854) Schaffhausen (İsviçre) dışındaki Mühlental'da su tahrikli değirmen satın almıştır. Değirmeni bakır izabe tesisi ve yeni alaşımlar geliştirmek için bir tesis olarak kullanmıştır.

Vizyon & Strateji

Vizyon & Strateji

Düşüncelerimize ve davranışlarımıza neyin rehberlik ettiğini ve kendi imajımızı neyin şekillendirdiğini öğrenin.

Kurumsal kültürümüzü öğrenin