Bioreaktory wykonane z plastikowych rur do hodowli alg

Algi to przyszłościowy surowiec. Ponad 40000 różnych gatunków alg można wykorzystywać jako naturalny surowiec i przetwarzać na biomasę i biopaliwo i jako takie algi stanowią środek do wytwarzania energii zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju. Ze względu na dużą zawartość cukru, skrobi, oleju i kwasów tłuszczowych omega-3, mikroalgi można wykorzystywać do produkcji biomasy, uzyskując 5-10 razy większą ilość niż na przykład w przypadku zboża lub rzepaku.

Bioreaktory
Przypominające rośliny organizmy jednokomórkowe wiążą dwutlenek węgla (CO2) podczas procesu wzrostu, co oznacza, że to źródło energii jest neutralne pod względem CO2, inaczej niż w przypadku konwencjonalnych metod wytwarzania energii. Ta bardzo wydajna nowa biotechnologia ma rzeczywisty potencjał przyszłościowy. Obecnie są przeprowadzane intensywne badania nad komercyjną hodowlą alg. Firma GF Piping Systems była aktywnie zaangażowana w opracowanie pierwszych bioreaktorów do produkcji alg w ramach międzynarodowego projektu badawczego w Europie i USA.

Opracowywanie specjalnych rur i kształtek

Zdecydowano się na stosowanie produktów firmy GF Piping Systems do wszystkich komponentów rurowych w systemach foto-bioreaktorów (PBR). Cienkościenne systemy rurowe wykonane z przezroczystego polichlorku winylu, zaprojektowane do reaktorów rurowych zapewniają dobrą przepuszczalność światła i maksymalną odporność na promieniowanie UV, przy jednoczesnej długiej żywotności. Ze względu na specyficzne właściwości materiału to tworzywo sztuczne przepuszcza dostateczną ilość światła, która umożliwia i przyspiesza fotosyntezę mikroalg, co ma kluczowe znaczenie dla produkcji biomasy. Wysoka jakość i wydajność komponentów gwarantuje wytrzymałą, łatwą i ekonomiczną platformę do produkcji. Za opracowanie tych specjalnych opatentowanych rur firma GF Piping Systems otrzymała w 2010 roku międzynarodową nagrodę za innowację „Gold Solvin Award”.

Międzynarodowa współpraca to klucz do sukcesu w badaniach naukowych

Sukces tego projektu można w dużej mierze przypisać wartościowej współpracy między poszczególnymi partnerami projektu rozwojowego. Innymi partnerami w międzynarodowym zespole badawczym, poza GF Piping Systems, byli holenderska firma LGem, Uniwersytet Techniczny Wildau w Berlinie, Uniwersytet Teksański w Austin (USA) i AlgEternal, amerykańska firma technologiczna. Inżynierom i naukowcom udało się przenieść teorię do praktyki i wprowadzić na rynek pierwszy bioreaktor do hodowli alg. Poprzez pomoc techniczną i szkolenia na całym świecie to zastosowanie stale otrzymuje profesjonalne wsparcie nawet po wdrożeniu.

Projekty zakończone sukcesem

Projekty zakończone sukcesem

GF Piping Systems opracowuje i wytwarza przyszłościowe produkty i systemy używane na całym świecie.

Nasze referencje

Wybór systemu i produktu:

  • 250-metrowa przezroczysta rura polimerowa, 63 x 0,5 mm
  • Kołnierze
  • Czujniki pH i temperatury
  • Czujniki przepływowe Magmeter
  • Nadajnik Signet 9900
  • Zawory kulowe
  • Zawory membranowe
  • Aparatura łączeniowa